Навчаємо першокласників основ красномовства

Як дитині побороти страх публічного виступу, підготуватися до презентації та зацікавити слухачів?- розповідає вчитель мистецтва дистанційної школи «Меридіан» Ярослав Лисенко.

Виступати перед публікою  неабияке випробування для першокласника. Завдання Нової української школи  розвинути навички, що дадуть дітям змогу досягти успіху вже в дорослому житті. Серед них творчість, уміння конструктивно керувати емоціями, розв’язувати проблеми, здатність співпрацювати з іншими людьми, усно висловлювати свої думки та логічно обґрунтовувати позицію. 

Як побороти страх публічного виступу, підготуватися до презентації та зацікавити своїм проєктом слухачів? Дізнавалися журналісти проєкту «Навчаємось разом: дружня школа».

«Страх виступу – це побоювання не самого виступу. Діти можуть боятися, що їх не підтримають, засудять чи змінять до них ставлення», – каже вчитель мистецтва дистанційної школи «Меридіан» Ярослав Лисенко.

Він розповідає: для того щоб першокласникові було комфортно презентувати себе та свій проєкт, потрібно створити дружню й теплу атмосферу. Вчителю варто пояснити класу, що доповідача слід уважно слухати, а наприкінці – підтримати оплесками. Критику та побажання доречніше озвучувати після самої презентації, коли учень уже оговтається від стресу.

«Розпочинати можна з виступів перед знайомою аудиторією, а згодом розширювати коло слухачів. Отримати блискучий результат із першого разу складно, усе приходить із практикою. Аби зменшити напруження, можна використати ігрову методику – виступ із лялькою або через маску. Тоді увага публіки спрямовується не на доповідача, а на предмет», – додає Ярослав Лисенко.

Готуємося до презентації

Педагог зазначає, що тема виступу має бути цікавою насамперед для самого промовця, і ділиться лайфхаками вдалої презентації.

Беремо до уваги правило п’яти «П», це зробить будь-який виступ цілісним.

  1. Привітання налагоджує контакт із публікою.
  2. Питання – теза в основі виступу; його можна поставити слухачам, аби вони краще поринули в тему.
  3. Проблема, яка пов’язана з цим питанням.
  4. Пропозиція, як вирішити цю проблему; можна окреслити власну думку.
  5. Подяка слухачам за увагу.

Якщо учень початкової школи готує свій проєкт у формі презентації, то йому слід пам’ятати:

  • презентація – це не шпаргалка, з якої читають текст, вона є лише візуальним супроводом до виступу;
  • слайди мають бути прості, з мінімальною кількістю тексту;
  • найкраще робити презентацію яскравою;
  • структура має повністю підпорядковуватися виступу, не варто перевантажувати презентацію контентом.

Мова тіла і жести: ключові секрети

«Мова тіла – це 80 % інформації, яку сприймає людина. Якщо ви будете говорити про важливі речі в закритій позі, глядач відчує відсутність контакту», – каже вчитель.

Правильна поза, вдалі жести та чітка вимова – запорука хорошого виступу. Тому над цим першокласникові варто попрацювати разом із батьками та педагогами.

«Відкрита поза – це розправлені плечі, звертання в бік аудиторії, дві “стійкі” ноги. Потрібно стати впевнено та зручно. Якщо немає страху, можна встановити зоровий контакт із конкретною людиною. Якщо лячно, краще дивитися над очима слухачів. Це створює враження, наче ви дивитеся на всіх», – розповідає Ярослав Лисенко.

Для зменшення хвилювання він радить руханки та фізичні вправи.

«Нашими руками ми можемо робити акцент на певній інформації. Рухами їх виділити основне слово чи думку. Опустивши руку вниз, можна уточнити щось або акцентувати на чомусь», – каже педагог.

Учитель також рекомендує читати вголос, вивчати напам’ять скоромовки, вірші та «ілюструвати» їх жестами. Актуальними будуть вправи для хорошої артикуляції, тренування дихання тощо.

Нова українська школа ставить собі за мету створити середовище, що дасть змогу сформувати основні компетентності та навички, які знадобляться випускникам і випускницям для успішної самореалізації в навчанні, кар’єрі та житті. А вміння презентувати проєкти, красномовство, емоційний контроль і творчість допоможуть розвинути потрібні компетентності.

Христина Буцко, журналістка проєкту «Навчаємось разом: дружня школа». 

 

 

Переглядів - 91