Родинне читання

ГО “Смарт освіта” та ДУ “Український інститут книги” представляють практичний посібник “Живі письменники. Батькам”.

ПРО ПОСІБНИК

Посібник вміщує:

  • описи 50-ти дібраних експертами книжок сучасних українських письменників;
  • запитання для бесід із дитиною про зміст;
  • ідеї для спільної гри;
  • коментарі психолога.

Посібник “Живі письменники. Батькам» для дітей 6-10 років  стане корисним інструментом спільного занурення у світ книжок і промоції родинного читання.  

Живі письменники

 

Уміння читати: рекомендовані книжки розраховані на різний рівень читацької компетентності – як для дітей, котрі тільки починають читати, так і для вправних читачів.

Серед головних критеріїв добору – відзнаки в рейтингах та конкурсах, відсутність у навчальній програмі 1–4 класів. Крім того, твори мали бути актуальні: видані впродовж останніх 5–6 років та наявні в книгарнях чи бібліотеках.

Під описом кожної книжки є теги: тематичні (пригоди, тварини тощо) і психологічні (наприклад, дорослішання, пошук свого “я”). За ними батьки можуть обрати найактуальніше для їхньої дитини.

Два основні блоки орієнтуватимуть у напрямах роботи:

  • “Про що поговорити”. Серйозні теми варто обмірковувати та обговорювати з дитиною, спостерігати за її реакцією, ставити запитання, вислуховувати думку й надавати підтримку.
  • “Як із цим гратися”. Ігри та творчі завдання до текстів поглиблять сприйняття і сприятимуть розвитку творчого мислення.

Окремі книжки мають QR-коди, за якими міститься додаткова інформація (анімаційні відео, ігри) або весь текст у відкритому доступі. Книжки на складні теми (втрата, агресія, дискримінація) містять докладні коментарі психолога про те, на що варто звернути увагу під час читання й обговорення.

Експертки, які обирали книжки та описували методи роботи з ними:

Світлана Ройз — дитяча й сімейна психологиня, авторка книг з дитячої і сімейної психології, авторка й ведуча вчительських семінарів і тренінгів із вікової психології та профілактики вигорання.

Таня Стус — дитяча письменниця, менеджерка культурних проєктів, співзасновниця та керівниця проєкту підтримки дитячого читання “BaraBooka”, дитяча психологиня, авторка програм-інтенсивів із літературної освіти для дітей та підлітків, членкиня робочих груп МОН України з розвантаження та осучаснення навчальних програм, укладачка навчального посібника “Хрестоматія сучасної дитячої літератури” у двох томах (2016), керівниця лабораторії дитячого читання НЦ “Мала академія наук України”.

Марія Артеменко — дитяча письменниця, експертка проєкту підтримки дитячого читання “БараБука”, методистка Національного центру “Мала академія наук України”, членкиня журі літературних конкурсів.

Іванна Коберник — консультантка з комунікацій, ексрадниця міністра освіти і науки України, співзасновниця ГО “Смарт освіта” та “Батьківський контроль”, членкиня редакційної колегії видання для молодшої школи “Хрестоматія сучасної дитячої літератури” та координаторка цього проєкту з боку МОН, журналістка, телеведуча, сертифікована викладачка і тренерка з антикризового менеджменту, проведення кампаній, комунікацій і зв’язків із громадськістю.

Катерина Волик — тренерка “Нової української школи”, педагогиня, методистка методичного кабінету при управлінні освіти Херсонської міської ради, учасниця проєкту “Фінська підтримка реформи української школи”.

Коментарі експерток і організаторів

Галина Титиш, очільниця ГО “Смарт освіта” та укладачка посібника:

“Родинне читання – це не лише прекрасна сімейна традиція, яка залишиться теплим спогадом дитини на все життя, але й потужний внесок, який батьки можуть зробити для її розвитку. Міжнародне дослідження PISA доводить: ті учні, яким батьки багато читали змалечку і під час навчання в початковій школі, досягають кращих результатів у навчанні, ніж інші учні. Ще на успішність позитивно впливає обговоренням різних тем, щоденних подій та шкільного життя. Цей посібник вміщає як чудові тексти для читання з дитиною і читання самою дитиною, так і плани бесід для ще більшого занурення у світ книжок”.

Анастасія Євдокимова, начальниця відділу промоції читання “Українського інституту книги”:

“Проєкт покликаний промотувати читання одразу в декількох напрямках. По-перше, батьки отримають можливість якісно провести час разом з дітьми. По-друге, діти зможуть заглибитися у літературний світ, зрозуміти, скільки цікавого в ньому можна знайти – і теж полюбити читання. А ще, завдяки порадам експертів, батькам буде простіше розмовляти з дітьми та розвивати у малечі навички аналізу та співпереживання персонажам”. 

Світлана Ройз, дитяча та сімейна психологиня:

“Сучасні діти живуть у цифрову епоху. Їм часто бракує живих контактів, вони бувають самотніми, дуже чутливими, але водночас не до кінця усвідомлюють власні емоції. Читання разом із дорослими стає для них не тільки розвитком навички, а й психотерапією, тренінгом з емпатії, коли твориться спільний емоційний та ціннісний простір, а герої книжок перетворюються на безпечних провідників у стабільний світ. Дітям цікавіше читати, якщо є з ким обговорювати прочитане. Це одна з форм родинного спілкування”.

Тетяна Стус, фахівчиня з дитячого читання:

“Українським школярам, перегодованим неапетитною, малостравною “класикою”, сьогодні потрібно не просто “захопливе читання”. Вкрай важливо запропонувати їм тексти про актуальний для них світ, важливі для їхнього віку виклики та корисні інструменти в тому числі для самопізнання, психологічної стійкості та формування національної ідентичності.

Для покоління, що виростає в нестабільні часи громадянського становлення, у просторі, де навіть дорослі люди неабияк потребують опори, надійними помічниками стануть твори сучасної вітчизняної літератури. Твори не про страждання та плачі історичної давнини, а про однолітків, про знайомі дитині ситуації, міста та місця — від освічених творчих людей, які живуть у тому ж світі, що й вони”.

“Живі письменники. Батькам” – спільний проєкт ГО “Смарт освіта” та ДУ “Український інститут книги”, реалізований у партнерстві з Фундацією Дарини Жолдак.

Більше про посібник “Живі письменники. Батькам” можна отримати в Галини Титиш, очільниці ГО “Смарт Освіта”, співзасновниці ГО “Батьківський контроль”.

e-mail: sm.osvita@gmail.com 

Додаткові матеріали

Український інститут книги у співпраці з проєктом підтримки дитячого читання BaraBooka, Малою академією наук України, ГО “Смарт освіта” підготував для вчителів та бібліотекарів два сезони проєкту “Живі Письменники”.

Улюблені дитячі письменники, чиї твори увійшли до Хрестоматії для 1–4 класів, розповідають про себе та своє дитинство, відповідають на різноманітні запитання, діляться цікавими фактами про створення своїх книжок та читають із них уривки.

Тобто роблять усе, щоби заохотити маленьких дослідників читати книжки!

До кожного відео є методичні матеріали, за допомогою яких учителі зможуть перетворити уроки з читання, математики, мистецтва та інших предметів на веселу та захопливу гру. Матеріали розміщені під кожним відео.

Сторінка проєкту

Відео першого сезону проєкту #ЖивіПисьменники

Відео другого сезону проєкту

Переглядів - 100