PISA-2022: результати освітніх досліджень для України можуть бути невтішними

Про це повідомили в Українському центрі оцінюванні якості освіти, коментуючи завершення тестування 3 500 українських учнів та студентів закладів освіти, що відбулося у рамках дослідження.

Результати освітніх досліджень можуть бути невтішними

Результати міжнародного дослідження PISA-2022, національна частина якого була проведена в Україні з 3 по 26 жовтня, можуть виявитися невтішними.

Про це повідомили в Українському центрі оцінюванні якості освіти, коментуючи завершення тестування 3 500 українських учнів та студентів закладів освіти, що відбулося у рамках дослідження.

У ході дослідження п’ятнадцятирічні підлітки пройшли тестування з трьох ключових галузей дослідження – математики, читання, природничо-наукових та інноваційної для циклу 2022 року галузі – креативного мислення.

«Варто вже зараз розуміти, що ця інформація може виявитися для України зовсім не втішною, зважаючи на те, що наші учні / студенти, які взяли участь в основному етапі PISA-2022, значну частину свого часу вчилися дистанційно – то через пандемію COVID-19, то через військову агресію росії», – наголошують в УЦОЯО.

Водночас у Центрі звертають увагу на те, що ця інформація стане критично важливою складовою для ефективної стратегії повоєнної відбудови.

«Поза всяким сумнівом, ця інформація стане для нас критично важливою, адже після нашої перемоги над рашизмом саме ці об’єктивні освітні відомості, хай, можливо, і не радісні, допоможуть нам вибудувати правильну й ефективну стратегію відбудови й розвитку нашої освіти як важливого складника повоєнної відбудови й розвитку нашої країни загалом», – підкреслили в Українському центрі оцінювання якості освіти.

Міжнародний звіт за підсумками оброблення багатоетапного аналізу даних дослідження буде оприлюдненний у грудні 2023 року.

В УЦОЯО висловили сподівання, що всі дані, які були зібрані в складних умовах, будуть враховані у звіті й Україна отримає надзвичайно цінну інформацію про стан базової середньої освіти.

Джерело

Рамковий документ PISA: креативне мислення

Команда PISA Ukraine переклала рамковий документ з оцінювання креативного мислення як однієї з інноваційних галузей міжнародного дослідження якості освіти PISA-2022.

Документ містить характеристику широкого розуміння креативного мислення в науці та його звуженого розуміння в межах PISA (з огляду на цілі дослідження та низку інших чинників).

Також він окреслює категорію «креативне мислення», на оцінювання складників якого орієнтований тест PISA, та визначає посутні характеристики тестових матеріалів, що здатні забезпечити вимірювання рівнів сформованості креативного мислення 15-річних підлітків.

Окрім того, рамковий документ пропонує зразки тестових завдань, які дозволяють оцінити аспекти креативного мислення.

Як відомо, дослідження PISA є одним із найавторитетніших джерел інформації про середню освіту у світі. Результати програми дають змогу приймати обґрунтовані політичні рішення в галузі освіти на доказовій основі.

Рамковий документ PISA: креативне мислення

Джерело

Рамковий документ PISA: математична грамотність

Для вчителів математики напередодні проведення Міжнародного дослідження якості освіти PISA (квітень-травень 2022 року) актуальними є питання, що таке математична грамотність п’ятнадцятирічного підлітка, як вона пов’язана з навичками ХХІ століття, за допомогою яких інструментів і завдань можна цю грамотність оцінювати.

В Українському центрі оцінювання якості освіти підготували переклад «Рамкового документа з математики», який має допомогти знайти відповіді на ці питання та визначити шляхи для подолання проблем у сфері шкільної математичної  освіти.

Результати з математики попереднього циклу PISA, що був проведений 2018 року, стали для багатьох «холодним душем», адже виявилося, що вітчизняна математична шкільна освіта наразі має чимало проблем. Про це в коментарі для Освіта.ua зазначає національна координаторка PISA в Україні, заступниця директора Українського центру оцінювання якості освіти Тетяна Вакуленко.

Так, за результатами дослідження, лише близько 64 % п’ятнадцятирічних українських учнів досягли рівня 2 або вищих за шкалою PISA з математики, натомість у середньому в країнах ОЕСР таких результатів досягають 76 % учнів. Найвищих рівнів успішності (5 або 6 за шкалою PISA з математики) в Україні досягли лише 5 % учнів, хоча в середньому в країнах ОЕСР таких учнів 11 %.

«Чи варто впадати в розпач через такі результати? Відповідь однозначна – “ні”. Головне – тепер ми маємо інформацію, що є важливою в прийнятті виважених ефективних рішень для подолання проблем і подальшого розвитку», – переконує Вакуленко.

Допомогти в цьому може, зокрема, «Рамковий документ з математики», розроблений Організацією економічного співробітництва та розвитку для проведення PISA–2022. Переклад цього документа здійснений Українським центром оцінювання якості освіти.

У брошурі можна знайти відповіді на чимало питань, актуальних для вчителів математики, як-от: що таке математична грамотність п’ятнадцятирічного підлітка, як вона пов’язана з навичками ХХІ століття, за допомогою яких інструментів і завдань можна цю грамотність оцінювати тощо.

На переконання національної координаторки PISA в Україні, цей документ буде корисним для розробників модельних навчальних програм з математики, авторів підручників і посібників, за якими математика викладається в школі. Водночас матеріали можуть бути корисними для вчителів математики, особливо якщо після його опрацювання запропонувати учням виконати завдання PISА, а потім проаналізувати отримані результати.

«Матеріали, подібні до «Рамкового документа з математики», окрім інформаційної та орієнтувальної, мають ще одну не менш важливу функцію – показати різним країнам передові підходи до проведення освітніх оцінювань, що ґрунтуються на ретельній змістовій підготовці», – зазначає Тетяна Вакуленко.

За її словами, у тестових матеріалах PISA, розроблених на основі таких рамкових документів, немає нічого випадкового чи невідповідного: як завдання, так і загалом тестові добірки створені таким чином, щоб дослідники отримали якнайповнішу інформацію про освітні досягнення учнів, розуміли обмеженість даних і могли з високою достовірністю інтерпретувати результати оцінювання.

«Уроки PISA в означеному аспекті особливо цінні з огляду на те, що вони можуть допомогти по-новому підійти до розроблення вітчизняних інструментів оцінювання, які б забезпечували отримання всебічної й достовірної інформації про досягнення здобувачів освіти відповідно до вимог нового Державного стандарту базової середньої освіти, що створений на компетентнісній основі відповідно до Концепції НУШ», – підсумовує національна координаторка PISA в Україні.

Рамковий документ PISA: математична грамотність

Джерело

 

Переглядів - 755